Jak rynek zareagował na pożyczki bez dochodu?

pożyczki bez dochoduJeśli istnieje rynek, któremu nie grozi żadne przesycenie, z pewnością będzie nim branża finansowa. W szczególności zaś te segmenty, które ukierunkowane są na różnego rodzaju wzajemne zobowiązania finansowe, czyli po prostu kredyty i pożyczki. Przyczyna jest bardzo prosta: zapotrzebowanie na dodatkową gotówkę nigdy nie zmaleje. Pojawia się jednak inny problem – wyczerpanie niektórych formuł takich świadczeń, które powoli stają się nieatrakcyjne. Dlatego branża szuka nieustannie zamienników, a jednym z nich są pożyczki bez dochodu, które rok za rokiem zdobywają coraz więcej klientów.

Jak działają takie pożyczki?

Jednym z podstawowych warunków uzyskania zobowiązania finansowego w banku (kredytu) jest okazanie zaświadczenia o swoich dochodach lub pełnej dokumentacji potwierdzającej comiesięczne wpływy. W przypadku pozabankowych pożyczek sytuacja wygląda nieco inaczej: zaświadczenia od pracodawcy są często zastępowane zwykłymi oświadczeniami samego pożyczkobiorcy. Jednak nawet tutaj trafiają się instrumenty finansowe, które nie wymagają nawet i tego dokumentu. Umowa podpisywana jest wyłącznie w oparciu o przedstawiony dowód osobisty i ewentualnie sprawdzenie klienta w bazach takich jak BIK czy KRD. Właśnie w taki sposób działają pożyczki udzielane bez żadnych zaświadczeń o dochodach.

Ryzyko dla pożyczkodawcy

Nasuwa się więc logiczne pytanie: czy firma pożyczkowa nie ryzykuje poprzez wypłatę pieniędzy klientowi, co do którego nie ma pewności, że jest on w ogóle w stanie spłacić takie zobowiązanie? Rzeczywiście pod względem bezpieczeństwa takich transakcji pożyczki bez dochodu należą do jednych z obarczonych najwyższym ryzykiem dla pożyczającego. Z drugiej jednak strony firmy pożyczkowe rekompensują sobie to ryzyko nakładając na takie zobowiązania po pierwsze wyższe oprocentowanie, a po drugie znacznie krótszy czas na ich spłatę. W rezultacie na pożyczenie gotówki w taki sposób decydują się głównie osoby w pilnej potrzebie finansowej, ale i z możliwościami budżetowymi, żeby ją szybko spłacić.

Konkurencja dla innych ofert

Sam fakt, że pożyczki tego typu można uzyskać od ręki i bez naprawdę dużych formalności sprawia, że stały się one nie tylko popularne wśród pożyczkobiorców. Dodatkowo zyskały status nieformalnego lidera wśród produktów finansowych kierowanych do dłużników w ciężkiej sytuacji. Najlepszym przykładem jest wskazanie najczęstszego klienta takich pożyczek: osoby zadłużonej, która nie ma zdolności kredytowej, aby uzyskać inne pożyczki, ale potrzebuje pieniędzy na spłatę trwających zobowiązań. Tym samym pożyczki gotówkowe udzielane bez zaświadczeń stały się poważnym konkurentem dla innych form pożyczkowych i to na rynku, który wydawał się do niedawna całkowicie wypełniony różnorodnością dostępnych ofert.

Pożyczki bez dochodu, ale czy dla każdego?

Trzeba jednak zwrócić uwagę na pewien dość istotny szczegół. O ile rzeczywiście pożyczki bez zaświadczeń i bez dochodu kierowane są do każdego, to praktyka ofert firm pożyczkowych pokazuje pewne wyjątki. Najczęściej dotyczą one warunków wiekowych stawianych klientom ubiegającym się o pieniądze. Zwykle nie są to pożyczki dostępne dla każdego osiemnastolatka, ale ta granica przesunięta jest bliżej 25 urodzin. Dodatkowo ograniczeniem bywa też maksymalna kwota zobowiązania, która dla nowych klientów najczęściej nie przekracza kilku tysięcy złotych.

Na to warto zwrócić uwagę

Wybierając ofertę pożyczki bez dochodu najlepiej kierować się podobną zasadą jak przy innych rodzajach zobowiązań finansowych. To oznacza, aby posiłkować się różnego rodzaju zestawieniami i rankingami lub skorzystać z pomocy doradcy. Należy zwrócić szczególną uwagę na takie aspekty formalno-techniczne jak wysokość oprocentowania i RRSO całej pożyczki, ale też opłaty dodatkowe, pod którymi często kamuflowane są dość wysokie prowizje. W przypadku zobowiązań na duże kwoty obowiązkowo należy sprawdzić termin spłaty oraz wysokość rat. Nie powinna ona być zbyt wysoka, aby ich regularne spłacanie nie nadwyrężało możliwości finansowych, a w przypadku opóźnień by naliczane odsetki nie urosły do niebotycznych rozmiarów.

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *