Jakie problemy mogą spowodować niepozamykane, nieużywane konta bankowe ?

konta bankowePolacy w znacznej większości mają już konta bankowe. Co prawda tylko nieliczni dysponują więcej niż jednym rachunkiem bankowym, jednak decyzji o otwarciu kolejnego nie powinniśmy podejmować pochopnie. Co więcej, dodatkowe konta, jeśli nie są przez nas wykorzystywane, powinniśmy zamknąć. Dlaczego? Jakie kłopoty mogą sprowadzić na nas niepozamykane, nieużywane konta bankowe?

Plaga martwych kont bankowych

Banki często oferują atrakcyjne promocje związane z założeniem konta. Zwykle są to bonusy w postaci dodatkowej gotówki. Dodatkowe konto często otwieramy też tak po prostu, na wszelki wypadek, z polecenia znajomych. Powody są rozmaite. Problemy zaczynają się wtedy, gdy przestajemy z niego korzystać lub co gorsze, zupełnie o nim zapominamy. Sytuacja komplikuje się tym bardziej, im wyższe opłaty zostały przewidziane przez bank za prowadzenie konta. Do tego dochodzą jeszcze nieużywane karty kredytowe, debety na rachunku. Nie warto pozostawiać aktywnego konta, które nie jest nam potrzebne! Nawet wtedy, gdy nie chce się nam podjąć działań zmierzających do jego zamknięcia. Wiele osób zapomina o swoich produktach bankowych, gdy wyjeżdża za granicę do pracy. Według przedstawicieli instytucji bankowych nawet połowa wszystkich kont Polaków może być martwa. 

Co się dzieje z nieużywanym kontem w banku?

Nowe rozwiązania prawne, przyjęte w 2016 roku, wprowadziły obowiązek monitorowania przez banki tzw. martwych kont, czyli takich, na których przez dłuższy czas nie odnotowano żadnych dyspozycji zleconych przez posiadaczy. W gestii banku pozostaje sprawdzenie, czy właściciel danego rachunku jeszcze żyje. Odbywa się to dopiero po 5 latach. Po 10 latach od ostatniej zarejestrowanej aktywności ze strony posiadacza bank ma prawo do zamknięcia konta, o czym  ostrzega wcześniej właściciela. Nie oznacza to jednak, że przez ten czas, kiedy właściciel nie użytkuje konta, nic się na jego rachunku nie dzieje. Bank pracuje nadal, co oznacza, że np. zmienia warunki i regulaminy dotyczące konta, wprowadza podwyżki, nalicza opłaty zgodnie z wartościami aktualnie podanymi w tabelach. Może się okazać, że darmowe konto przestało być darmowym. Standardowo o zmianach powiadamia posiadacza rachunku, jednak często zdarza się, że informacje te do niego nie docierają. List trafia na zły adres, e-mail trafia do spamu lub nieodbieranej skrzynki. 

Skutki nieaktywnego konta

Większość ofert kont bankowych skierowana jest w stronę zaktywizowania posiadaczy. Całkowitego zniesienia opłat lub ich obniżenia możemy spodziewać się przy częstym korzystaniu z konta czy karty. Opłaty dla osób nieaktywnych mogą być naprawdę wysokie. Zamknięcie konta zwykle jest dość łatwe. Nawet jeśli udamy się do banku i otrzymamy potwierdzenie zamknięcia rachunku, po miesiącu upewnijmy się, czy rzeczywiście został on zamknięty. Praca banku to jedno, a kompetencje pracowników to drugie. Zdarzały się już różne przypadki. Najlepiej zachować dokument poświadczający likwidację konta.

Posiadacz konta, którego nie użytkuje może spodziewać się monitów z banku, a w rezultacie braku reakcji na nie korespondencji z firmy windykacyjnej. W przypadku zapomnianego konta i działań podjętych przeciwko jego właścicielu-dłużnikowi, może okazać się, że nie będzie on mógł liczyć na uzyskanie kredytu czy pożyczki.

Po co zamykać dodatkowe konta?

Zamknięcie nieaktywnego pozwala na:

  • uniknięcie opłat za niekorzystanie z rachunku,
  • uporządkowanie sytuacji finansowej i obowiązków wobec banku,
  • w razie śmierci właściciela rodzina nie musi zamykać konta,
  • brak narażenia na zmiany regulaminów i tabeli opłat.
Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *