Pożyczka u lichwiarza – czy warto ją brać?

lichwiarska pozyczkaW życiu nie zawsze wszystko toczy się tak, jak byśmy tego oczekiwali. Czasami w obliczu poważnych problemów potrzebujemy dużego zastrzyku gotówki. Wówczas pojawia się duży kłopot – skąd pozyskać te pieniądze? Jeśli nie jesteśmy zapisani w BIK ani innych tego typu bazach danych, to możemy stosunkowo szybko uzyskać pożyczkę lub kredyt. Inaczej jest w przypadku osób, które są dłużnikami. Wówczas niektórzy sięgają po usługi lichwiarzy – czy jest to opłacalne? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć Państwu w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Pożyczka u lichwiarza – co to takiego?

Lichwa jest czynnością polegającą na udzielaniu pożyczek nieetycznych. Ich nieetyczność wynika z tego, że są one oparte na bardzo wysokich marżach oraz niezwykle wysokich opłatach dodatkowych. Usługa lichwiarska jest nieuczciwym sposobem na niemoralne czerpane korzyści w przypadku trudnej sytuacji osób posiadających wysoki poziom zadłużenia. Jedną z tego typu sytuacji jest na przykład pokrycie kosztów bardzo drogiego leczenia, ratowanie zadłużonych firm czy naprawy aut – wszystkie te przypadki łączy to, że pieniądze są potrzebne w bardzo szybkim czasie.

Przedstawione powyżej sytuacje eksperci określają jako „przymusowe położenie Pokrzywdzonego”. Nie jest istotne to, czy jest ono chwilowe, czy trwałe. Wszystkie akty finansowego wykorzystywania konsumentów są określane jako lichwa. Lichwiarstwo potępiają nie tylko etycy, ale także wszyscy przedstawiciele największych religii na świecie – chrześcijaństwa, judaizmu, islamu oraz buddyzmu. Sposób definiowania lichwy różni się nieco w przypadku każdej z tych religii, to cechą wspólną wszystkich tych definicji jest nazywanie lichwy czymś niemoralnym oraz godnym potępienia.

Kogo nazywamy lichwiarzem?

Pożyczka u lichwiarza to źródło finansowania, na które z całą pewnością nie warto się decydować. Kim są lichwiarze? Są to osoby bądź instytucje, które proponują swoim klientom bardzo wysoko oprocentowane pożyczki. Klienci otrzymują w zamian bardzo szybki proces ich udzielania oraz minimum formalności. Problemów z uzyskaniem pożyczki u lichwiarza z pewnością nikt nie będzie miał. Gorzej jest ze spłatą tego typu zobowiązań. Niektórzy pamiętają być może jeszcze pożyczki „w stylu argentyńskim”, które były oprocentowane nawet na 350%! Na szczęście, tego typu pożyczki zostały zlikwidowane w 2004 roku decyzją polskiego Sejmu.

Ilu jest lichwiarzy – najnowsze statystyki

W 2016 roku doszło do znowelizowania przepisów dotyczących lichwy – w związku z tym liczba firm, które mogą oferować pożyczki na zasadach lichwiarskich, znacząco zmalała. Czujni pożyczkobiorcy z pewnością jednak zauważą, że w wielu ofertach przewijających się na polskim rynku cały czas można znaleźć te, które wstawiają lichwiarze. Lichwiarzami są w chwili obecnej najczęściej parabanki oferujące „chwilówki” oraz firmy pożyczkowe funkcjonujące w internecie. Warto wiedzieć, że w naszym kraju górna granica odsetek wg prawa „nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych”.

Opublikowano w

6 przemyśleń nt. „Pożyczka u lichwiarza – czy warto ją brać?


  1. Ważne jest, aby porównać ze sobą kilka ofert, poczytać opinie klientów – wtedy podjęcie odpowiedniej decyzji będzie znacznie łatwiejsze.


  2. Potrzebuje pożyczki prywatnej na kwotę 50000 zl.Bez zastawu
    Oddam 100000 zł naci miesięcy krzysztof


  3. Witam potrzebuje pożyczyć 5000 tyś złoty na zakup części do pomp hydraulicznych mam zlecenia na regenerację tych pomp od klientów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *