W co najlepiej inwestować pieniądze w 2019 roku ?

inwestowanieCo roku pojawia się wiele nowych poradników dotyczących tego, w co najlepiej jest zainwestować swoje pieniądze. Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu mając jakikolwiek kapitał, nie mieliśmy aż tak dużego dylematu. Lokaty bankowe były oprocentowane na tyle wysoko, że nawet na nich mogliśmy sporo zarobić. Dzisiaj w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy interesuje nas inwestowanie, czy po prostu oszczędzanie. Ze względu na bardzo niskie oprocentowanie lokat,  raczej nie uda nam się zbudować i mnożyć swoich pieniędzy. Lokaty czy konta oszczędnościowe nie są obarczone żadnym ryzykiem inwestycyjnym, jednak posiadanie ich związane jest współcześnie tylko i wyłącznie z oszczędzaniem środków.

Do bezpiecznych metod oszczędzania zaliczyć możemy:

 • Terminowe lokaty bankowe;
 • konta oszczędnościowe;
 • Obligacje Skarbu Państwa

Inwestowanie a nie oszczędzanie

Dochodząc do wniosku, że interesuje nas pomnażanie swojego kapitału powinniśmy przemyśleć sposób w jaki chcemy to zrobić. Nie ma tu złotego środka i wiele zależy od naszej wiedzy, preferencji, a także tego jak duże jesteśmy w stanie podjąć ryzyko, by osiągnąć swój cel. Te produkty inwestycyjne, które pozbawione są gwarancji kapitału początkowego zazwyczaj obarczone są dosyć dużym ryzykiem inwestycyjnym. Jednak to właśnie one powiązane są też z najwyższym oprocentowaniem, zyskiem jakie możemy otrzymać. Ogólnie produkty inwestycyjne możemy podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyć można te mniej ryzykowne, gdzie kapitał początkowy jest objęty gwarancją w 100% lub częściowo. Mniejsze ryzyko związane jest także z niższymi zyskami. Jednak z całą pewnością mogą być one znacznie wyższe, niż na standardowej lokacie terminowej w banku. Do drugiej grupy zaliczamy produkty, w których kapitał początkowy nie jest chroniony lub jest chroniony tylko w małym stopniu.

Do najbardziej popularnych metod inwestowania kapitału zalicza się:

 • produkty strukturyzowane tzw struktury;
 • otwarte fundusze inwestycyjne;
 • zamknięte fundusze inwestycyjne,
 • kontrakty terminowe;
 • lokaty walutowe;
 • inwestycje w kryptowaluty;
 • inwestycje w kruszce np. złoto,

Fundusz inwestycyjny – czym tak naprawdę jest?

Najprościej można powiedzieć, że fundusz inwestycyjny składa się z kwot, które zostały zebrane od różnych inwestorów. Zebrane aktywa są inwestowane w różne instrumenty, o zróżnicowanym stopniu ryzyka. Inwestowaniem zajmują się podmioty, które mają ogromną wiedzę i praktykę w zarządzaniu i inwestowaniu kapitałów. Fundusze możemy podzielić ze względu na cel inwestycyjny.

Podział funduszy inwestycyjnych ze względów na cel:

 • Fundusz rynku pieniężnego – jest to najmniej ryzykowna forma funduszu. Środki w większości inwestowane są przede wszystkim w papiery wartościowe. Związane jest to z niskim ryzykiem, ale i mniejszym potencjalnym zyskiem;
 • Fundusz obligacji – jest to fundusz związany z umiarkowanym ryzykiem inwestycyjnym. Kapitał inwestowany jest przede wszystkim w obligacje;
 • Fundusz zrównoważony – W funduszu tym inwestowane są środki zarówno w obligacje jak i akcje. Ryzyko jest wyższe, niż w przypadku funduszu obligacji, ale mniejsze niż w funduszu akcji;
 • Fundusz akcji – kapitał inwestowany jest w całości w akcje. Ryzyko jest duże. Nie ma tu żadnej gwarancji kapitału. jednak jest to ryzyko powiązane z potencjalnym najwyższym zyskiem.

 

Chciałbyś zainwestować pieniądze, nie masz żadnych oszczędności, a bank nie chce Ci udzielić kredytu? Skorzystaj z pożyczek na dowód. Specjalnie przygotowaliśmy listę sprawdzonych pożyczkodawców, aby ułatwić Ci wybór.

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *