Posiadanie konta w banku, czyli popularnego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego, to dzisiaj nie tyle ułatwienie funkcjonowania, co konieczność. Zdecydowana większość pracodawców przelewa wynagrodzenie tylko w takiej formie, nie wypłacając go „na rękę”, a kupowanie przez internet jest o wiele praktyczniejsze, gdy można zapłacić online. Samo konto bankowe to jeszcze nie wszystko. Dołączone są do niego karty debetowe służące do wykonywania transakcji w sklepie czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. Z reguły każdy ROR posiada przynajmniej jedną taką kartę, ale nie zawsze jest ona dla klienta obowiązkowa.
Co daje posiadanie karty debetowej?
Zasadniczo kart do kont bankowych używa się w celach wyżej wymienionych, czyli do płatności w sklepowych terminalach oraz wypłaty gotówki z bankomatów (i analogicznie wpłaty we wpłatomatach). Jednak ma ona też inne zastosowanie: karta Visa czy MasterCard może być też używana do płatności w internecie za różne usługi oraz zakupy. Serwisy streamingowe i sklepy internetowe obsługują je na identycznych zasadach jak przy płatności bezpośrednio przelewem bankowym. Oznacza to, że wystarczy podać dane z karty, aby móc w kilka chwil zapłacić za daną usługę lub zakupiony przedmiot.
Inne formy rozliczeń bankowych
Nowoczesność w wydaniu bankowości poszła jeszcze o krok dalej – obsługa konta rozliczeniowego w banku możliwa jest nie tylko za pomocą płatności mobilnych czy przy wykorzystaniu karty debetowej. Obecnie popularnością cieszą się też płatności zbliżeniowe naklejkami albo brelokami (działającymi na identycznej zasadzie co karty), płatności telefonem komórkowym lub BLIK. Zwłaszcza ta ostatnia forma rozliczeń bankowych jest szczególnie popularna, ponieważ zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji, a przy tym umożliwia też wypłatę pieniędzy z bankomatów bez żadnej prowizji.
Karta Visa czy MasterCard: jakie są różnice?
Obecnie polskie banki tak jak większość z nich na świecie korzysta z dwóch dostawców kart debetowych do swoich rachunków. Wynika to z prostego faktu, że posiadają one rozbudowaną infrastrukturę techniczną umożliwiającą płynne przeprowadzanie transakcji z każdego miejsca i o każdej porze. Z technicznego punktu widzenia nie ma większego znaczenia, czy konto bankowe ma przypisaną kartę z Visa, czy obsługiwane jest przez MasterCard. Różnice mogą polegać wyłącznie na profitach związanych z używaniem konkretnej karty, np. usługach cashback, zwrotach prowizji itp.
Konto bankowe dla niepełnoletnich a karta
Zgodnie z polskim prawem cywilnym wyłącznie osoby pełnoletnie mogą wnioskować o założenie konta w banku. Przepis ten ma jednak wyjątek pozwalający na to, aby już małoletni od 13 roku życia mógł posiadać swój własny rachunek rozliczeniowy pod warunkiem, że jego współposiadaczem będzie osoba pełnoletnia sprawująca nad nim pieczę. W praktyce oznacza to, że konto założyć może rodzic swojemu dziecku albo opiekun prawny małoletniemu pozostającemu pod jego pieczą. Takie konta wyłączone są przede wszystkim z kosztów prowizji, ale pod względem dostępu do kart debetowych niczym nie różnią się od zwykłych rachunków rozliczeniowych. Nawet osoba poniżej 18 lat może więc płacić kartą w sklepie czy internecie, oczywiście o ile jest jednocześnie właścicielem środków na koncie, z którego pobierane są płatności.
Likwidacja karty do konta
Jeszcze kilka lat temu karta Visa czy MasterCard przypisana do kont bankowych była zwykle darmowa. Klienci nie ponosili żadnych kosztów związanych z korzystaniem z niej, a ewentualne prowizje pojawiały się dopiero przy wypłatach z bankomatów obcych i zewnętrznych sieci. Współcześnie ze względu na rosnące koszty banku przerzucił on na klientów część swoich wypadków w formie opłat za posiadanie karty debetowej. W zależności od banku i samego rodzaju konta opłaty te mogą sięgać od złotówki do nawet kilkunastu złotych w skali miesiąca. Dlatego dla osób, które z karty nie korzystają, istnieje furtka w postaci jej likwidacji. W tym celu wystarczy po prostu zgłosić taką chęć w placówce bankowej albo zastrzec kartę przez aplikację jako nieaktywną.