Konto osobiste – jaki rodzaj wybrać?

Praktycznie każdy dorosły mieszkaniec Polski posiada konto osobiste. Coraz chętnie zakładamy też konto w banku dzieciom, aby uczyć je kontroli wydatków, ale też móc wypłacać im kieszonkowe, czy w szybki sposób przesłać im pieniądze w razie potrzeby. Rośnie też ilość osób w wieku emerytalnym, które nie chcą już chować pieniędzy w skarpecie, a mieć darmowe konto w banku. Obecnie banki mają tak szeroką ofertę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Do czego służy konto osobiste?

Dopiero od kilku lat posiadanie kont w banku stało się koniecznością. Zdecydowana większość zakładów pracy rozlicza się ze swoimi pracownikami przez wysyłanie im wynagrodzenia za pracę na konto w banku. Także ZUS wypłaca świadczenia z tytułu renty i emerytury właśnie przelewem bankowym. A zatem nawet osoby, które wcześniej nie miały potrzeby zakładać konta osobistego, obecnie są poniekąd do tego zmuszone.

Konto osobiste ma wiele funkcji. Podstawową jest właśnie przyjmowanie przelewów z innych kont, ale też samemu można je wykonywać. Przyda się to, gdy chcemy coś kupić przez Internet, ale też do dokonania opłat rachunków np. za media. Płacąc stałe kwoty rachunków można również ustawić przelew zlecenie stałe, który automatycznie zostanie wykonany dla wskazanego odbiorcy na wybraną kwotę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Z kontem w banku może być powiązana również karta debetowa, którą płacimy za zakupy w Internecie i w sklepach. Dzięki niem można też wypłacić pieniądze z konta bez wizyty w oddziale banku, a przez bankomat. Zatem jest wygodnym środkiem płatniczym i daje nam szybki dostęp do pieniędzy na koncie 24/7.

Jakie konto w banku do oszczędzania jest najlepsze?

Konto osobiste to najczęściej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to podstawowy typ konta oferowany przez banki klientom indywidualnym. Dla wielu osób jest to wystarczająca opcja do prowadzenia potrzebnych rozliczeń. Aczkolwiek wbrew nazwie nie da się zbytnio zrobić na posiadanych oszczędnościach. Oprocentowanie jest bardzo niskie. Zwykle tak niskie, że nawet w skali roku nie zostaną nam dodane żadne środki lub też będzie to kwota kilku groszy.

Na szczęście w wielu bankach można założyć darmowe konto oszczędnościowe, które przeznaczone jest do gromadzenia oszczędności i zarabiania na nich. Można je założyć w tym samym banku, w którym mamy ROR, albo w innym, gdy jest to bardziej opłacalne. Dobrze jest sprawdzić wysokość oprocentowania kapitału. Warto wiedzieć, że odsetki dopisywane są na koniec każdego okresu rozliczeniowego, który trwa miesiąc. Dlatego też można swobodnie dysponować tymi środkami. Przy koncie oszczędnościowym można nawet codziennie dopłacać środki do kapitału. Natomiast wypłacić można je raz w miesiącu za darmo. Kolejne transakcje będą już płatne, co ma skłonić do oszczędzania, a nie wydawania.

Dodatkowe funkcje konta

Wybierając konto bankowe trzeba też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Korzystając z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego mamy ich bardzo dużo. Jedną z nich jest choćby możliwość uruchomienia debetu w koncie. Są to środki, które należą do banku, ale my możemy z nich skorzystać, a potem w wyznaczonym terminie je spłacić. Podobnie działa też kredyt odnawialny w koncie, który jest dodanym do konta limitem kredytowym, z którego możemy korzystać, a potem go spłacać lub rozdzielić zadłużenie i wybrać spłatę w ratach.

Obecnie bardzo istotny jest też szybki dostęp do konta, co zapewnia aplikacja mobilna lub bankowość elektroniczna. Bez tych funkcji nie warto zakładać konta. Korzystanie z aplikacji jest bardzo łatwe, a daje nam ogromne możliwości zarządzania swoimi środkami lub po prostu załatwiania spraw samodzielnie bez pośrednictwa pracownika banku i wizyty przy okienku.

Czy istnieje darmowe konto?

Banki kojarzą się z pobieraniem opłat. Natomiast wiele z nich kusi nowych klientów darmowym kontem osobistym. Czy rzeczywiście można znaleźć konto za 0 zł? Można, a nawet mamy szansę znaleźć taki bank, który nam za założenie konta zapłaci. Dzieje się tak, ponieważ banki prześcigają się w zachęcaniu klientów do korzystania z ich usług. Każdy bank ma w ofercie darmowe konto, gdzie nie płaci się żadnych opłat. Z powodzeniem znajdziemy też banki, które założenie rachunku premiują dodatkową gotówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *