Pożyczka bez BIK – jakie są koszty pożyczki pozabankowej?

Dużo osób zastanawia się czy opłaca się brać pożyczki w firmach pożyczkowych. Zwłaszcza koszty pożyczki są bardzo często obarczone wieloma mitami. Oczywiście można znaleźć firmy, które oferują atrakcyjne odsetki od pożyczki, ale istnieją też takie, które koszy ustawiają na najwyższy możliwy wedle prawa pułap. Nie oznacza to jednak, że oferty pożyczek pozabankowych nie są atrakcyjne. Wręcz przeciwnie. Choćby pożyczka bez BIK czy promocyjna oferta dla nowych klientów w ramach, której otrzymują pierwszą chwilówkę za darmo, cieszą się dużą popularnością.

Koszty pożyczki reguluje tarcza antykryzysowa

W tym roku w finansach wprowadzono wiele zmian. Najważniejsze ukryte zostały w ramach tarczy antykryzysowej. Jednakże już wcześniej funkcjonowała Ustawa antylichwiarska, która normowała pozaodsetkowe koszty pożyczek udzielanych między innymi w firmach pożyczkowych. Dlatego zdecydowanie można powiedzieć, że koszty pożyczki pozabankowej są regulowane prawnie.

W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzono jednak zmiany w Ustawie o kredycie konsumenckim, które dotyczą wysokości dopuszczalnych kosztów pozaodsetowych. Oznacza to, że nie zmienią się odsetki od pożyczki, które zależne są od wysokości stopy kredytu lombardowego NBP,ale zmieni się wysokość pozostałych kosztów na korzyść konsumenta. Przykładowo w pożyczkach do spłaty w ciągu maksymalnie 30 dni koszty pozaodsetkowe będą wynosić do 5%. A maksymalne koszty pozaodsetkowe, niezależnie od długości trwania umowy pożyczkowej nie mogą przekroczyć 45%. Oczywiście zapisy te dotyczą nowych pożyczek.

Pożyczka bez BIK – czy koszty będą wyższe?

Wiele osób obawia się, że skoro pozaodsetkowe koszty pożyczki będą niższe, to firmy pożyczkowe podniosą gdzie indziej opłaty. Nie ma o tym mowy! Obecnie spadła nawet wysokość stopy lombardowej NBP do wysokości 0,5% oznacza to, że i odsetki od pożyczki będą niższe, bowiem odsetki kapitałowe mogą wynosić do 2%, a pozostałe koszty pozaodsetkowe maksymalnie 45%. Jak więc widać pożyczki ogółem nawet potaniały.

Czy przez to firmy pożyczkowe będą udzielać pożyczek w inny sposób? Koszty reguluje polskie prawo, a więc nie ma tu już możliwości dodawania dodatkowych pozycji w kosztach pożyczki. Natomiast warto wiedzieć, że oferta, w ramach której udzielana jest pożyczka bez BIK nie oznacza, że żadna baza nie zostanie sprawdzona.

Wiarygodność kredytowa ważniejsza od kosztów pożyczki

Firmy pożyczkowe prowadzą działalność gospodarczą w ramach której udzielają pożyczek. A zatem można powiedzieć, że na tym zarabiają. Choć koszty pożyczek, czyli dochody firmy są regulowane prawnie to wciąż muszą mieć pewność, że te dochody w ogóle otrzymają. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na sprawdzanie wiarygodności swoich potencjalnych klientów. Czy to oznacza, że pożyczki bez BIK znikną z rynku? Nie do końca.

Warto pamiętać, że BIK to nie jedyna dostępna do sprawdzenia baza. Wręcz przeciwnie, dużo firm pożyczkowych nawet jej nie sprawdza, ponieważ nie ma do niej dostępu. Obligatoryjnie korzystają z niej banki, ale już firmy pożyczkowe rzadko kiedy mają do niej dostęp. Dlatego też firmy sprawdzają inne bazy, jak BIG InfoMonitor. W rzeczywistości jest to nawet lepsza baza danych niż BIK. W Biurze Informacji Kredytowej pojawiają się informacje o kredytach i pożyczkach, od złożenia wniosku po spłatę. Natomiast w BIG InfoMonitor można sprawdzić dane o pożyczkach i kredytach, rachunkach za mieszkanie i media, niezapłaconych mandatach karnych, i innych zaległościach finansowych. Można więc powiedzieć, że w tej bazie znajdują się wszystkie informacje o naszych zobowiązaniach. Gdy firma pożyczkowa ją sprawdzi, będzie miała pełny obraz tego, czy rzetelnie spłacamy wszystkie swoje zobowiązania.

Wpis w bazie a pożyczka

Należy jasno powiedzieć, że wpisy w BIK nie zawsze są złe. Jeśli świadczą o spłacaniu terminowo pożyczki lub kredytu, to są one na plus i potwierdzają naszą rzetelność. Tylko negatywne wpisy o spóźnieniu w spłacie raty, niespłaceniu kredytu w ogóle itd. świadczą na naszą niekorzyść. Co zrobić, gdy mamy negatywne wpisy w jakiejkolwiek bazie? Nie zawsze należy się martwić. Gdy jest to pojedynczy wpis i do tego dość stary, firma pożyczkowa może nie zwrócić na niego uwagi. Aczkolwiek osoby, które mają jedynie negatywne wpisy mogą nie zostać pozytywnie zweryfikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *