Pożyczka na raty realizowana w domu klienta – zasady i haczyki

pożyczka do domuCiągle wzrastająca tendencja do udzielania pożyczek online, czyli eliminowania procesów pośrednictwa w zawieraniu umów, nie wykluczyła całkowicie z rynku ofert realizowanych w domu klienta. Przeciwnie, pożyczka na raty udzielana przez pośredników lub bezpośrednio pracowników firm pozabankowych w domach pożyczkobiorców trzyma się całkiem nieźle na rynku finansowym. Powodem jej dobrej sytuacji jest przede wszystkim fakt, że wciąż dużą grupą klientów są osoby pozbawione możliwości zawierania umów w formie elektronicznej.

Kto najczęściej korzysta z pożyczek do domu?

Już na początku trzeba bowiem zauważyć, że pożyczka do domu klienta to usługa kierowana do grup klientów, którzy z jednej strony nie mają możliwości skorzystania z niej w formie online, a z drugiej z jakiegoś powodu nie chcą tego robić. Może to być na przykład brak konta internetowego niezbędnego do potwierdzenia tożsamości czy niechęć podawania swoich danych osobowych w formularzach na stronach firm pożyczkowych. Siłą rzeczy największy odsetek klientów korzystających z domowej pożyczki są więc osoby starsze, emeryci i renciści, ale też klienci mieszkający na wsiach czy w małych miasteczkach, gdzie świadomość cyfryzacji jest wciąż mała w porównaniu z dużymi ośrodkami miejskimi.

Pożyczka do domu klienta – czym się różni od innych?

Z praktycznego punktu widzenia różnice dotyczą wyłącznie sposobu zawierania umowy. Sama pożyczka nie odstaje w niczym od klasycznych ofert, które można zawrzeć przez internet. Klient nie ma żadnych dodatkowych praw ani obowiązków wynikających z tej formy: również musi przejść proces weryfikacyjny, przedstawić zaświadczenie o zarobkach (jeśli jest wymagane) i oczywiście podpisać umowę. Różnicą jest miejsce jej zawierania. W przypadku pożyczek tego typu to przedstawiciel firmy przyjeżdża do klienta z niezbędnymi dokumentami, które wypełniane są w domu pożyczkodawcy. Co ważne, pieniądze nie są wypłacane od razu (chociaż niektóre firmy mogą taką możliwość oferować), ale wpływają na konto bankowe wskazane przez klienta.

Możliwe wyższe koszty usługi pożyczek w domu klienta

Rzucają się w oczy pewną niedogodnością wynikają z takiej usługi świadczonej w domu są jej wyższe koszty. Z zasady firmy doliczają sobie dodatkowe opłaty za wysłanie pracownika z umową i w wielu przypadkach nie są to groszowe sprawy, ale prowizje od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Tym samym łączny koszt, jaką może osiągać pożyczka na raty łącznie z oprocentowaniem, prowizją podstawową, marżami czy innymi opłatami będzie adekwatnie wyższy. Przy zawieraniu umowy i przy zamawianiu samej wizyty warto na to zwrócić szczególną uwagę, aby później nie żałować przepłacania za pożyczkę.

Wysokość Pożyczki udzielanej w domu klienta

Czy widełki kwotowe, które określają maksymalna oraz minimalną wielkość pożyczki udzielanej w domu klienta czymś się wyróżniają? Zdecydowanie nie: to usługa pod tym względem całkowicie standardowa i widełki uzależnione są wyłącznie od firmy pożyczkowej, która je ustala. Bez problemu znajdziemy więc ofertę pożyczki na 200 złotych, jak i sięgającej ponad 20 tysięcy. Oczywiście im wyższa kwota, tym firma może stawiać klientom dodatkowe warunki, najczęściej związane z koniecznością przedstawienia pełnej dokumentacji poświadczającej swoje zarobki. Pod innymi względami pożyczka do domu klienta nie różni się od swoich internetowych odpowiedników.

Termin spłaty pożyczki ratalnej

Dotyczy to również terminów jej spłaty, które mogą być skrócone do jednego miesiąca, jak i rozszerzone do dwóch lat. Tak długie pożyczki dotyczą zwykle większych sum, ale firmy nie robią problemów z wydłużeniem terminu spłaty także dla mniejszych zobowiązań finansowych. Wyjątkiem mogą być pożyczki brane w formie promocji, np. darmowe, które mają ściśle określony harmonogram spłat, po którego przekroczeniu pożyczka przestaje być darmowa. Oczywiście w wielu przypadkach w razie problemów ze spłatą zobowiązania firmy wychodzą naprzeciw swoim klientom i oferują im odpłatne przedłużenie tego terminu o kolejne tygodnie a nawet całe miesiące. Możliwe jest też rozłożenie długu na mniejsze raty łatwiejsze do spłaty przez pożyczkobiorcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *