Pożyczka pozabankowa bez BIK – jak to działa w praktyce?

pożyczka pozabankowa bez bikWiele firm pożyczkowych kusi klientów ofertami jak: pierwsza pożyczka za darmo, pożyczka bez sprawdzania baz czy wreszcie pożyczki bez BIK. Nie są to tylko puste obietnice. Na mocy obowiązującego prawa pożyczka pozabankowa podlega przepisom prawa cywilnego, a nie ustawy o prawie bankowym, a więc można jej udzielić na innych warunkach i przy innym sposobie weryfikacji niż kredyt bankowy. Nasuwa się jednak pytanie czy na pewno działa to tak, jak nam się wydaje? Czy nawet osoba zadłużona ma szansę na pożyczkę? To zależy.

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Nie tylko banki mogą pożyczać pieniądze. Jednak tylko one mogą oferować kredyty. Pożyczka pozabankowa to pożyczka gotówkowa na dowolny cel. Umowa o pożyczkę oparta jest o zapisy z prawa cywilnego. Oznacza to, że strony umawiają się na warunki pożyczki, a potem podpisują umowę, w której zawarte są te ustalenia. Co prawda nie trzeba sporządzać pisemnie umowy, gdy pożyczka jest niższa niż 500 złotych, ale zawsze warto posiadać umowę na piśmie. Strony mogą też ustalić koszt pożyczki, a zatem na mocy prawa pożyczka może być nieoprocentowana. Wykorzystują to firmy oferując „pierwszą pożyczkę za darmo”. Wtedy w umowę wpisywana jest kwota pożyczki i termin oraz sposób jej spłaty. Nie dodaje się kosztów, które nie są obligatoryjne. Warto pamiętać, że pożyczki mogą udzielić banki, firmy pożyczkowe, SKOKI, prywatni inwestorzy, a nawet my komuś z bliskich.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę?

O pożyczki, w tym te w firmach pożyczkowych ubiegać się mogą osoby pełnoletnie, które mają polskie obywatelstwo, pełną zdolność do czynności prawnych i spełniają ustalone przez firmę wymagania. Do nich można zaliczyć minimalny i maksymalny wiek pożyczkobiorcy np. w przedziale 21-75 lat. Potrzebne jest też polskie konto bankowe założone tylko na pożyczkobiorcę. Wymagane są również posiadanie polskiego numeru telefonu oraz adres e-mail, w przypadku brania pożyczki przez Internet.

Niezwykle ważne jest czy mamy środki do spłacenia pożyczki oraz czy jesteśmy rzetelnym klientem. Te dwie informacje weryfikuje dopiero złożony wniosek o pożyczkę. Na podstawie podanych w nim informacji zostanie to ocenione.

Co sprawdza firma pożyczkowa?

Ubiegając się o pożyczkę należy złożyć wniosek. Można szukać pożyczki bez BIK czy też ofert w promocji. Jednak weryfikacja pożyczkobiorcy zawsze jest taka sama. We wniosku podaje się dane osobowe, najlepiej przepisane prosto z dowodu osobistego. Trzeba też udzielić informacji o uzyskiwanych dochodach – wysokości i rodzaju dochodu. Nie potrzebne jest zaświadczenie o dochodach wydawane z miejsca pracy. Wystarczy samodzielnie złożyć zgodne z prawdą oświadczenie o dochodach i będzie to wystarczające. We wnioskach pojawia się też zgoda na zweryfikowanie danych w bazach, w tym w BIK. Potrzebne jest też dokonanie przelewu weryfikacyjnego przez tradycyjny przelew bankowy lub bankowość elektroniczną celem potwierdzenia danych osobowych. Można więc powiedzieć, że firma pożyczkowa sprawdza prawdziwość danych osobowych, zdolność kredytową i wiarygodność przez sprawdzenie baz.

Pożyczki bez BIK – jak dostać?

Możliwa jest do dostania pożyczka pozabankowa z minimalną ilością formalności. Jednakże nie ma co liczyć na to, że firma nie sprawdzi czy mamy zdolność ją spłacić. Co innego bazy dłużników. W wielu ofertach można znaleźć zachętę „pożyczki bez BIK” i faktycznie dana firma może w Biurze Informacji Kredytowej klientów nie sprawdzać. Czy to jednak oznacza, że baz wcale nie sprawdza? Niestety nie. Po prostu większość firm pożyczkowych i tak nie współpracuje z BIK, więc mogą reklamować swoje oferty jako pożyczka bez BIK.

Co zatem sprawdzają firmy? Zdecydowana większość ma dostęp do bazy BIG InfoMonitor. Jest to nawet większa baza danych niż sam BIK. Otóż w BIK przechowywane są dane o kredytach i pożyczkach, a w BIG można znaleźć również informacje o rachunkach za media, zadłużeniu wpisanym w KRD, a nawet wystawionych i niezapłaconych mandatach. Zatem w tej bazie można zweryfikować czy dana osoba posiada jakiekolwiek długi lub opóźnienia w spłacie. Gdy ich nie ma, nie ma też przeszkód, aby dostać pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *