Pożyczki od 18 lat szansą na lepszy finansowy start dla młodych

Młode osoby wkraczające w dorosłość w zdecydowanej większości przypadków nie mają żadnego zaplecza finansowego. Jedynie niewielki odsetek nastolatków zaczyna pracować przed uzyskaniem pełnoletności, a nawet i przekroczona granica 18 lat nie oznacza, że automatycznie podejmą pracę. Tymczasem osiemnastolatek zaczyna mieć duże potrzeby finansowe, które może zrealizować na niewiele sposobów. Coraz popularniejszym zaś stają się pożyczki dla młodych, które oferuje już kilkanaście firm na rynku.

Test dla młodych pożyczkobiorców

Podjęcie się pierwszego finansowego zobowiązania, jakim są pożyczki od 18 lat, nie dla każdego młodego człowieka będzie dużym wyzwaniem. Z reguły osoby, które już w dzieciństwie szanowały pieniądze, nie powinny mieć problemu z szybką spłatą takiej pożyczki. Kłopoty mogą mieć za to ci, którzy korzystają z podobnych ofert wyłącznie w celach konsumpcyjnych, ale bez planu na to, jak później je spłacić.

Po co w ogóle brać pożyczki od 18 lat?

Eksperci badający rynek finansowy podają tu dwa główne powody. Pierwszy to znalezienie finansowania na swoje potrzeby i wydatki, np. zakup pierwszego używanego auta, wakacyjny wyjazd itp. Chociaż powszechną praktyką są oczywiście prezenty od rodziny z okazji wkroczenia w dorosły wiek, to nie zawsze uzyskana w ten sposób gotówka w pełni pokrywa planowane wydatki. Wzięcie pożyczki jest w takiej sytuacji najprostszym, bo najszybszym rozwiązaniem. Drugim powodem jest budowanie swojej historii kredytowej. Jeśli planuje się w przyszłości wziąć większy kredyt (hipoteczny, samochodowy) czy nawet droższy sprzęt na raty, posiadanie pozytywnej historii jest wręcz konieczne. Podjęcie pieniędzy z pożyczki a następnie jej spłacenie (nawet tymi samymi pieniędzmi) to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zbudować swoją historię kredytową. Tym bardziej, że obecnie wiele firm pozabankowych oferuje zupełnie darmowe pożyczki, czyli takie, w których spłaca się wyłącznie pożyczoną kwotę bez odsetek.

Pożyczki dla młodych – jak je uzyskać?

Wbrew pozorom świadczącym za tym, że firmy niechętnie udzielają pożyczek młodym ludziom, uzyskanie pożyczki od 18 lat wcale nie jest trudne. W swojej ofercie mają je czołowe polskie marki pożyczkowe, oferując je na całkiem atrakcyjnych warunkach, a więc bez wygórowanego oprocentowania czy wyśrubowanego terminu spłaty. Otrzymać pożyczkę można na różne sposoby, od tradycyjnej wizyty w punkcie obsługi klienta po złożenie wniosku przez internet. I to ten drugi sposób wydaje się najbardziej optymalny, ponieważ pozwala na szybkie załatwienie formalności bez wychodzenia z domu, zaś kwestię weryfikacji danych załatwia się zwykle prostym przelewem internetowym i skanem dowodu osobistego.

Zdolność kredytowa u 18-latka

Wiele firm pożyczkowych stosuje też dodatkową weryfikację klientów za pomocą sprawdzenia ich w BIK lub zbadania ich zdolności kredytowej. Mimo że ta ostatnia jest typowa dla procedur bankowych, w pewnym zakresie wykorzystywana jest też przez sektor pozabankowy. Takie badanie zwykle opiera się na weryfikacji możliwości finansowych wnioskodawcy – czy pracuje, ile zarabia, czy regularnie płaci rachunki, jak wygląda stan jego konta i ostatnich przelewów. U osiemnastolatka, który dopiero zaczął być pełnoletni, nawet takie prowizoryczne badanie zdolności kredytowej z oczywistych względów nie da zadowalającego rezultatu. Dlatego w przypadku pożyczki dla młodych firmy pożyczkowe zwykle stosują nieco inne standardy i pomijają ten etap, udzielając pożyczek bez bik na podstawie innych danych.

Zaświadczenia i formalności

Tymi danymi może być na przykład zwykłe oświadczenie o zarobkach czy nawet przewidywanych zarobkach, jeśli młody człowiek i potencjalny klient firmy pożyczkowej zamierza w niedalekiej przyszłości podjąć pracę. Dodatkowo niektóre firmy mogą również, ale nie muszą, zapytać o cel pożyczki, aby móc dopasować na przykład wysokość i liczbę rat do możliwości finansowych spłacającego. Samo wypełnienie formalności związanych z wnioskami pożyczkowymi w niczym nie różni się od tradycyjnego postępowania: klient musi przejść przez wszystkie etapy weryfikacji, aby mogły mu zostać wypłacone pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *