Ranking kont bankowych – oferty kont osobistych w banku

Polacy nie są skorzy do zmian i na przeniesienie rachunku osobistego do innego banku w 2019 roku zdecydowało się jedynie 49 824 posiadaczy rachunków.1 To niewiele, ale i tak na przestrzeni ostatnich lat liczba ta wzrosła. Niższe opłaty, większa funkcjonalność mogą skusić do skorzystania z usług konkurencji. Porównanie ofert jest niezbędne, aby znaleźć najlepsze konto bankowe. Ze szczegółami, opłatami, warunkami, funkcjami, najłatwiej zapoznać się przez internet. Internetowy ranking kont bankowych na pewno rozwieje wątpliwości.

Ostatnia aktualizacja: 22 Września 2023
Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert
Konto Osobiste dla młodych ING Bank Śląski
Tak
? bankomaty własne i Planet Cash
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste i Oszczędnościowe Nest Bank
Tak
? Wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych VeloBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste BNP Paribas
Tak
? 0 zł za wypłaty gotówki kartą z bankomatów zlokalizowanych na terenie Oddziałów Banku i Planet Cash w Polsce niezależnie od wybranej karty
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Opłata za kartę debetową wynosi 0 zł, gdy: a) Użytkownik Karty nie ukończył 26. roku życia, lub b) Użytkownik Karty: • w miesiącu poprzedzającym pobranie opłaty wykonał co najmniej trzy transakcje bezgotówkowe tą kartą oraz; • zalogował się (co najmniej 1 raz) do systemu bankowości internetowej GOonline lub aplikacji mobilnej GOmobile w poprzednim miesiącu kalendarzowym oraz, • wyraził zgody na komunikację z nami w celach marketingowych w formie elektronicznej oraz telefonicznej.
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Internetowe ZEROzłotowe
Tak
? bankomaty własne bez ograniczeń, bankomaty Euronet powyżej 100 zł
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie
Tak
? własne i Planet Cash oraz 7 zł za wypłatę gotówki kartą z pozostałych bankomatów
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? 10% ZNIŻKI NA BILETY W CINEMA CITY
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Pekao S.A.
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Tak
? bon 50 zł na zakupy w Żabce do 200 zł za spełnienie warunków 8% na Koncie Oszczędnościowym
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste dla młodych Alior Bank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
? Brak opłaty za prowadzenie konta dla osób poniżej 26 roku życia lub zapewniających wpływ min. 1500 zł miesięcznie.
Darmowe konto
Tak
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto osobiste Direct ING Bank Śląski
Tak
? PlanetCash i ING
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste mBank
Tak
Darmowe bankomaty - Polska
Nie
Darmowe konto
Tak
? 0 zł za 3 przelewy ekspresowe w miesiącu, 0 zł za przelewy krajowe przez internet
Promocja
» SPRAWDŹ «
Konto Osobiste PKO BP
Tak
? wypłaty w PLN BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce
Darmowe bankomaty - Polska
Tak
Darmowe konto
Nie
Promocja
» SPRAWDŹ «

Lista na bieżąco aktualizowanych ofert uwzględnia usługi instytucji bankowych dostępnych w Polsce. Stanowi źródło informacji o:

 • aktualnych promocjach,
 • dostępie do bankomatów w kraju i za granicą bez opłat,
 • bezkosztowym prowadzeniu rachunku,
 • bonusach za założenie i korzystanie z konta,
 • warunkach bezpłatnego użytkowania karty do konta.

Na pierwszym miejscu znajduje się konto wyróżnione ze względu na najczęściej wybieraną ofertę.

Co można zyskać, zakładając konto osobiste z bonusem?

Nagroda finansowa za założenie konta stanowi popularną przynętę banków wobec nowych klientów. Jeszcze więcej można zyskać za podpisanie umowy i aktywne korzystanie z usług w ramach rachunku. Każdy, kto zdecyduje się na konto bankowe z premią pozwalające na uzyskanie środków na start, powinien sprawdzić:

 • Kto może skorzystać z oferty promocyjnej? Zwykle banki kierują ją wyłącznie do nowych klientów lub takich, którzy nie mieli zawartej umowy przez określoną ilość lat wstecz. Może być również oferta z ograniczeniami wiekowymi, np. dla osób w wieku 18-24 lata.
 • W jaki sposób należy zawrzeć umowę z bankiem? Może być wymagana wcześniejsza rejestracja w akcji promocyjnej.
 • W jakiej formie bank przekaże premię? Popularna jest wypłata bonusu w gotówce na konto i na karcie podarunkowej.
 • Co dokładnie trzeba zrobić, aby uzyskać nagrodę? Niewypełnienie określonych warunków będzie skutkowało brakiem wypłaty bonusu lub jego pomniejszeniem.

Najlepiej zdecydować się na taką promocję, której warunki są łatwe do spełnienia dla danej osoby. Konieczność dokonania płatności telefonem dla osoby niekorzystającej ze smartfona to niemałe wyzwanie, a to tylko przykład na to, jak konto z osobiste z bonusem angażuje posiadacza.

Czy da się znaleźć konto osobiste z oprocentowaniem?

Oprocentowanie na koncie to nic innego jak odsetki, które bank wypłaci posiadaczowi za zgromadzone na jego rachunku oszczędności. Jako że klasyczny ROR nie służy do pomnażania kapitału, banki najczęściej rezygnują z ofert na konto osobiste z oprocentowaniem. Nawet gdy już taka się pojawi, kwota oprocentowania może być symboliczna. Większość banków proponuje produkty oszczędnościowe, takie jak lokaty, rachunki oszczędnościowe, przeznaczone do gromadzenia oszczędności. Mają pozwolić na zysk. Mogą zapewnić większy zarobek temu, kto skorzysta z któregoś rozwiązania wraz z podstawowym rachunkiem rozliczeniowym. Podpisując umowę z bankiem na konto osobiste z otwartym kontem oszczędnościowym, posiadacz najpewniej uzyska wyższe oprocentowanie dla swoich oszczędności.

Kredyt czy konto osobiste z debetem? Zalety i wady obu rozwiązań

Kredyt odnawialny działa podobnie, jak saldo debetowe w koncie. Oba produkty stanowią alternatywę dla klasycznego kredytu gotówkowego. Najważniejsze różnice prezentuje poniższa tabela :

Debet Kredyt odnawialny Kredyt gotówkowy
Pożyczana kwota Niewielka kwota dopasowana do wysokości dochodów Średnio od 25 tys. do 200 tys. zł, maksymalna kwota ustalana jako 3 lub 6-krotność wpływów Zależna od zdolności kredytowej
Czas spłaty Zwykle 30 dni od momentu skorzystania Nawet do roku z możliwością przedłużenia terminu Zgodnie z harmonogramem,regulując comiesięczne raty do momentu trwania umowy
Koszty Przyznanie bezpłatne, oprocentowanie pobierane od wykorzystanej kwoty Odsetki tylko od wykorzystanej kwoty, konieczność zapłaty bankowi prowizji Odsetki od pełnej kwoty, prowizja, często ubezpieczenie
Powiązanie z kontem Tak Tak Niekoniecznie

Uzyskanie debetu do konta zwykle jest dużo szybsze i prostsze niż wnioskowanie o kredyt gotówkowy. Ten jednak jest droższy niż kredyt odnawialny. Wybierając jedno z trzech przestawionych rozwiązań, trzeba przeanalizować indywidualne potrzeby. Warto pamiętać, że konto osobiste z debetem zapewni stały dostęp do dodatkowej gotówki, a kredyt gotówkowy jest jednorazowym rozwiązaniem. Dla niektórych bardziej przydatnym narzędziem niż ranking kont bankowych, może okazać się porównywarka kredytów.

Czym odróżnia się konto bankowe dla młodych od zwykłego ROR?

Banki adresują konta do różnych grup klientów, wśród których szczególną stanowią osoby młode. Z czego to wynika? Osoby, które dopiero ukończyły 18 lat zwykle jeszcze kontynuują naukę. Nie pracują lub nie osiągają stałych dochodów. Dlatego konto bankowe dla młodych skierowane jest przede wszystkim do osób w wieku 18-26 lat i charakteryzuje się przystępnymi warunkami. Zwykle nie wymaga zapewnienia regularnych wpływów. Opłaty za konkretne usługi, transakcje są niższe lub nie występują. Takie darmowe konto osobiste może zacząć generować koszty dopiero po ukończeniu 26. roku życia przez posiadacza.

Jak przenieść konto osobiste do innego banku?

Jeśli posiadany rachunek bankowy nie spełnił oczekiwań, stał się źródłem sporych kosztów, pora wybrać najlepsze konto bankowe i przenieść poprzednie. Na szczęście od kilku lat jest to wyjątkowo proste. Poszczególne kroki obejmują:

 1. Wybór odpowiedniej oferty innego banku, najlepiej poprzez najnowszy ranking kont bankowych.
 2. Złożenie wniosku o nowy rachunek jeszcze przed zamknięciem starego.
 3. Złożenie upoważnienia do przeniesienia rachunku płatniczego.
 4. Działania banku, czyli przeniesienie płatności, czyli stałych zleceń, poleceń zapłaty, poleceń przelewu.
 5. Zamknięcie poprzedniego rachunku, co może uczynić bank po odpowiedniej dyspozycji we wniosku.

Każdorazowo przy przeniesieniu zmienia się numer konta. Obecnie przenoszenie rachunków bankowych odbywa się za pomocą systemu Ognivo prowadzonym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. W efekcie po stronie klienta jest jedynie złożenie wniosku o nowe konto osobiste z dyspozycją przeniesienia starego. Odpowiednimi formalnościami zajmie się bank.

Gdzie zgłosić nowe konto bankowe?

Konieczne jest zgłoszenie nowego numeru konta do różnych podmiotów, aby zapewnić poprawność rozliczeń. Aktualizacja może być niezbędna w:

 • urzędzie skarbowym, gdzie wystarczy wypełnienie druku ZAP-3, aby zmienić odpowiednie informacje o podatniku,
 • miejscu pracy do wypłaty wynagrodzenia,
 • instytucji ubezpieczeniowej, przedszkolu, szkoły, jeśli numer konta widniał na umowie z danym podmiotem,
 • aplikacjach czy subskrypcjach, jak np. Netflix czy UBER, wraz z aktualizacją karty wydanej do nowego rachunku.

O zmianie konta warto dać znać rodzinie czy znajomym, osobom, które przekazują środki finansowe przelewami. Na nowe konto bankowe będzie wypływało wynagrodzenie, zwrot z PIT i środki z wielu różnych źródeł.

1 Dane opublikowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową: https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/przenoszenie-rachunkow-bankowych-w-systemie-ognivo-w-iv-kw-2019-r-,296.html.